Regulamin dotyczący stroju szkolnego

Regulamin stroju uczniowskiego w Szkole Podstawowej

w Kobierzycach.

1. Zgodnie z zapisem w Statucie Szkoły, każdego ucznia Szkoły Podstawowej obowiązuje strój szkolny codzienny lub galowy.

2. Osobą bezpośrednio oceniającą pod tym względem jest wychowawca klasy i inni nauczyciele – uczeń powinien stosować się do ich bezpośrednich uwag dotyczących niewłaściwego wyglądu.

3. Podczas uroczystości szkolnych  ucznia obowiązuje strój galowy:

a) dla dziewcząt:

- biała bluzka z długim lub krótkim rękawem

- spódniczka w kolorze czarnym lub granatowym

- rajstopy w kolorze białym, ciemnym lub cielistym

- stosowne do stroju buty

b) dla chłopców:

- biała koszula z długim lub krótkim rękawem

- spodnie czarne lub granatowe

- stosowne do stroju buty.

4. Strój codzienny obowiązujący podczas dni nauki szkolnej:

a) Dziewczęta mogą nosić zarówno spódnice czy sukienki (długość nie może być krótsza niż do połowy uda) jak i spodnie (długie lub do wysokości kolan) w stonowanych kolorach (nie mogą to być kolory jaskrawe); zabrania się noszenia krótkich szortów lub spodenek poza lekcjami wychowania fizycznego.

b) Chłopców obowiązują długie spodnie o klasycznym kroju w stonowanych kolorach( nie mogą to być kolory jaskrawe),lub spodnie sportowe (dresy), w okresie letnim spodnie mogą być nieco krótsze (do wysokości kolan); zabrania się noszenia krótkich szortów lub spodenek poza lekcjami wychowania fizycznego,

c) Ubrania nie mogą eksponować bielizny osobistej.

d) Okrycia zakładane bezpośrednio na ciało nie mogą być przezroczyste, mieć dużych dekoltów, cienkich ramiączek, powinny mieć długość zasłaniającą brzuch i ramiona.

e) Elementem obowiązkowego stroju ucznia jest zakryte obuwie na jasnej gumie do chodzenia tylko po szkole; niedopuszczalne ze względów bezpieczeństwa jest noszenie, zwłaszcza w okresie letnim, butów nie zabezpieczających w sposób właściwy nóg przed poślizgiem, uderzeniem, itp.

f) Dodatki i biżuteria powinna być skromna, bezpieczna: nie dopuszcza się noszenia nakryć

głowy podczas pobytu w szkole (czapki, kaptury,kapelusze). Dopuszczalne jest noszenie przez uczennice dyskretnych, krótkich kolczyków w uszach - tylko jednej pary, a na palcach czy przegubach dłoni delikatnych ozdób. Podczas lekcji wychowania fizycznego wszystkie ozdoby tego typu muszą być obowiązkowo zdejmowane.

Noszona biżuteria, torby i plecaki nie mogą zawierać nadruków ani emblematów

o charakterze wulgarnym, obraźliwym, prowokacyjnym lub wywołującym agresję,

a elementy dekoracyjne nie mogą mieć agresywnych akcentów, np. bransolety z ćwiekami,

łańcuchy, żyletki, agrafki.

g) Przekłuwanie i ozdabianie ciała w innych niż uszy miejscach oraz tatuaże i inne napisy na ciele są absolutnie zakazane.

h) Fryzura ucznia może mieć dowolną długość, ale zarówno jej kolor jak i kształt muszą mieć charakter naturalny – bez koloryzacji, zmiany struktury włosa, przycinania i układania ich w sposób kojarzący się z subkulturami młodzieżowymi; włosy powinny być przede wszystkim czyste i starannie uczesane, długie – powinny być ułożone tak, aby nie przeszkadzały w pracy na lekcji (dziewczęta i chłopcy z długimi włosami powinny je związywać lub upinać).

i) Zakazane jest stosowanie jakiegokolwiek makijażu. Wyjątkiem mogą być tylko makijaże aktorów na występy teatralne lub delikatne makijaże na zabawy szkolne.

j) Zakazane jest malowanie paznokci.

5. Na lekcje wychowania fizycznego uczeń zobowiązany jest do przynoszenia zmiennego stroju zgodnie z wymogami nauczyciela.

6. Zabrania się noszenia strojów gimnastycznych, poza lekcjami wychowania fizycznego.

7. Zasady noszenia stroju:

a) strój galowy obowiązuje:

- dniu rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego,

- podczas uroczystości szkolnych i międzyszkolnych

- podczas reprezentowania szkoły na konkursach szkolnych i międzyszkolnych,

- podczas egzaminów zewnętrznych,

- podczas obchodów świąt narodowych,

- inne w/g. Zarządzeń Dyrektora Szkoły

b) strój codzienny obowiązuje:

- każdego dnia z wyjątkiem ww. dni oraz podczas wycieczek, rajdów, zawodów sportowych

-  i dyskotek

8. Za nieprzestrzeganie w/w regulaminu uczeń może ponieść następujące konsekwencje:

a) upomnienie ustne wychowawcy w obecności klasy

b) rozmowa wychowawcza z uczniem – pouczenie

c) rozmowa z pedagogiem szkolnym w obecności wychowawcy

d) pisemne upomnienie ucznia z powiadomieniem rodziców lub prawnych opiekunów

e) rozmowa z Dyrektorem Szkoły w obecności rodziców ucznia

f) obniżenie oceny zachowania w klasach IV – VI, w klasach I – III wpis do świadectwa o

nieprzestrzeganiu w/w regulaminu.

9 Procedury dotyczące Rodziców:

a) Rodzice powinni zaopatrzyć dzieci w obuwie zmienne, stosowny codzienny strój szkolny oraz strój galowy

b) Rodzice powinni dopilnować, by dziecko przychodziło do szkoły ubrane zgodnie z ustaleniami niniejszego regulaminu.

10. Procedury dotyczące Nauczycieli:

a) do kontroli przestrzegania przez uczniów regulaminu stroju i wyglądu uczniowskiego zobowiązani są wszyscy nauczyciele, pedagog i psycholog

b) w przypadku niestosownego i niezgodnego z regulaminem wyglądu ucznia, każdy nauczyciel ma obowiązek zapisać stosowną uwagę  (uwagę o niestosowaniu się do regulaminu przez ucznia wpisuje się w danym dniu tylko raz)

c) w przypadku nagminnego łamania regulaminu przez ucznia, wychowawca klasy jest zobowiązany do powiadomienia o tym fakcie rodziców ucznia.